Türk hazır giyim sektörünün lideri Sarar, ticari faaliyetlerine 1944 yılında Eskişehir’ de başlamıştır.

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı firma bugün; Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 120.000 metrekarelik alana kurulu modern üç fabrikası, Eskişehir-Kütahya yolu üzerindeki 180.000 metrekarelik alana kurulu Sarev Ev Tekstil ve Gömlek Fabrikası ile tekstil ve hazır giyim sektöründe üretimine devam etmektedir.

Türk hazır giyim sektörünün lideri Sarar, ticari faaliyetlerine 1944 yılında Eskişehir’ de başlamıştır.

Türkiye’de dört büyük üretim fabrikası ve 3.500’ün üzerinde çalışanı, yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışan Sarar, günümüzde 4 kıta ve 14 ülkede olmak üzere yurt dışında 21 şehirde, Türkiye’de ise 42 şehirde 120’den fazla Sarar konseptli mağazası ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Sarar, Sarar Kadın, Interview Sarar, CCS, Sarar Eşarp, Sarar Premium, Sarev ve Sartoria Sarar markaları ile yurt içinde 120’den fazla perakende mağazaya sahiptir. Yurt dışında ise Avrupa, Asya, Afrika ve Avusturya kıtalarında; 14 ülkede, 21 şehirde toplam 29 mağazası bulunmaktadır.

Avrupa, ABD, Rusya, Mısır, Türki cumhuriyetler, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde gerek konsept mağazaları gerekse satış noktalarıyla geniş bir ağa sahip olan Sarar çatısı altında sermayelerinin tamamı Sarar’a ait ve bulundukları bölgelerin pazarlama ve markalaşma faaliyetlerini yürütmek üzere , Sarar Europe GmbH, Sarar Usa Inc., Sarar Moscow ve Sarar Shangai Trading Co. şirketleri 2000-2020 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Birçok farklı kıtada yürütülen faaliyetlere günümüzde halen Avustralya, Mısır, Türki cumhuriyetler, İran, Yemen gibi Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde devam edilmektedir.

Bayilik anlamında yürütülen OtoSar Otomotiv Petrol Ürünleri Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş, Hyundai marka binek ve hafif ticari araçların yetkili bayisi ve yedek parça servis istasyonu olarak 2001 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedir.

Yine bayilik anlamında yürütülen Toyota Plaza Sarar Otomotiv Petrol Ürünleri Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş ise, Toyota markasının binek ve hafif ticari araçların yetkili bayisi ve yedek parça servis istasyonu olarak 1997 yılından beri hizmet vermektedir. Renault ile Dacia otomotiv markalarının yetkili servis ve yetkili satıcısı olan OtoSar Otomotiv Petrol Ürünleri Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş Eskişehir’de 2016 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yine bu kapsamda 13 Mart 1995 yılında hizmete giren Sarar Sigorta A.Ş, sektörün lider sigorta şirketlerinin acentesi olarak, faaliyet göstermektedir.

Ana faaliyet konusu bilişim ve teknoloji olan Sarar Bilişim, İletişim ve İşletim Sistemleri A.Ş, bilgisayar donanımı, telefon ve santral cihazlarının satış ve teknik servisi olarak, faaliyetlerine devam etmektedir.

Tekstil dışındaki faaliyetlere ek olarak, Eskişehir Eski Otogarı’na gelecek dönemde, alışveriş merkezi, residance ve 5 yıldızlı bir otel yapılarak 2025 yılında projenin tamamlanması planlanmaktadır. Ankara yolunda, 270 dönümlük arazi üzerine yapılması planlanan 14 Megawatt’lık güneş enerjisi santrali hizmete geçmiştir.

Sarar Grubu’nun ev tekstili markası olan Sarev, sektöre ilk adımını 2005 yılının sonlarında atmıştır. Kısa zamanda Türkiye’de ve dünya üzerinde tanınan, güçlü bir marka olmayı başaran Sarev’in kuruluşundan bu yana değişmez hedefi; Sarar geleneğinden gelen yüksek kalite anlayışı, modernliği ve doğallığı birleştiren çizgisiyle Türkiye ve dünyada, ev tekstili sektörünün öncü isimlerinden biri olabilmektir. Sarev ev tekstili ürünleri Türkiye’de halen çalışan tek Sümerbank tesisinde üretilmektedir. Aynı fabrika içerisinde Sarar gömlek işletmesi, günlük 5.000 gömlek üretimi yapmaktadır. Eskişehir’de bulunan tesisin 185.000 metrekareye yayılmış üretim alanı, bu toprakların ürün kalitesi ve iş gücünü dünyaya sergilemektedir. Sarev; Fransız kökenli Fremaux Grup bünyesinde bulunan dünyanın önde gelen markaları Boss Home, Kenzo Home, Lacoste Home ve Olivier Desforges’un ev tekstili ürünlerine konsept mağazalarında yer verirken; aynı markaların Türkiye distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sarar olarak mağazacılık alanındaki büyümesini ulusal piyasada tamamlamış olduğu inancında olan Sarar Group, gelecek yıllarda sürdürülebilir büyüme stratejisini Sarar Home Textile, Marketing, Franchising, Joint Venture ve Know – How lisans anlaşmalarıyla yeni iş birlikleri oluşturmak ve geliştirmek üzerinden şekillendirmeyi planlamaktadır.